V rámci objednávky přes e-shop je nutné dodržet počet láhví po šesti kusech, tzn. v násobcích šesti. Pro více informací prosím klikněte ZDE, odst. "Minimální objednané množství".

Zlatý a stříbrný Salon vín 2022
To je hned z kraje roku veliký úspěch Vinařství pánů z Lipé. V nejprestižnější české vinařské soutěži získalo šikovné rodinné vinařství z Vracova medaile hned dvě – zlatou a stříbrnou, a to za Modrý Portugal 2017 a Ryzlink rýnský 2017, obě suchá, obě v pozdním sběru a obě z řady Sapphire Collection.„Zlatý medailista má ve vůni směs peckovitého ovoce s marmeládovými tóny, chuť plnější a bohatou, s ovocnými nuancemi nazrálých třešní až višní, a pochází ze Strážnice ze Slovácka“, charakterizoval medailistu majitel vinařství Mgr. Lukáš Lukáš.

Do soutěže, jejíž nominační kola za jednotlivé podoblasti se uskutečnila v minulých měsících, se přihlásilo 2 402 moravských a českých vín. Ve finálovém kole posuzovala odborná porota 400 vzorků ze kterých dle přísných kritérií vybrala pouze 100 nejlepších vín Čech a Moravy pro rok 2022.

Mgr. Lukáš Lukáš, sebevědomě dodává: „Získané ocenění nám udělalo velikou radost. Mimo jiné potvrzuje naši dlouholetou strategii, kdy se u těchto linií snažíme prioritně o maximální kvalitu a výjimečnou chuť, před množstvím a nízkou cenou. A jak se říká – jak na Nový rok, tak po celý rok, takže doufáme že i letos nezůstane jen u tohoto úspěchu“.

Obě oceněná vína jsou z prémiové řady Sapphire Collection. Vína této kolekce a Brilliant Collection, reprezentují Vinařství pánů z Lipé, ale také vína ze Slovácké oblasti a lze je ochutnat ve vinotéce pánů z Lipé ve Vracově, nebo si je objednat na e-shopu ZDE.

Od února se také pro návštěvníky celoročně otevírá Salon vín ve Valticích, kde je prezentováno 100 nejlepších vín s oceněním Zlatá medaile. V krátkodobých prezentacích jsou pak k ochutnání vínas oceněním Stříbrná medaile Salonu vín, vína oceněná na zahraničních soutěžích nebo mladá růžová vína. Součástí expozice je také Síň slávy vinařství ČR.

Salon vín – národní soutěž vín ČR je nejvyšší a největší soutěží vín v ČR. Pořádá ji Národní vinařské centrum, o.p.s. za podpory Vinařského fondu a oficiální garance Svazu vinařů ČR. Záštitu nad Salonem vín – národní soutěží vín 2022 převzal prezident České republiky Ing. Miloš Zeman, hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a dnes již bývalý ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman, CSc.

Kompletní seznam vín oceněných stříbrnou a zlatou medailí a statistiky aktuálního ročníku soutěže najdete ZDE.O OCENĚNÝCH VÍNECH

Modrý Portugal 2017

Suché víno, pozdní sběr, Sapphire Collection

Charakteristika

Ve vůni se objevuje směs peckovitého ovoce s marmeládovými tóny, chuť je plnější, bohatá, s ovocnými nuancemi nazrálých třešní až višní.

Vlastnosti

Barva: Červené víno
Druh: Suché víno
Klasifikace: Pozdní sběr
Obsah alkoholu: 14,0 %

Ryzlink rýnský 2017

Suché víno, pozdní sběr, Sapphire Collection

Charakteristika

Král vín nebo také víno králů. Vůně je příjemná, lehce ovocitá s meruňkovým nádechem. V chuti pozorujeme lehké tóny směsi exotického ovoce, v dochuti pak pěkný meruňkový závěr.

Vlastnosti
Barva: Bílé víno
Druh: Suché víno
Klasifikace: Pozdní sběr
Obsah alkoholu: 13,0 %

O řadě Sapphire Collection

Sapphire Collection jsou přívlastková vína, která jsou vyrobena z hroznů pocházejících ze Slovácké vinařské podoblasti a která stabilně patří k tomu nejlepšímu, co můžeme nabídnout pro segment gastro, vinoték i pro privátní a firemní klientelu.

Název této řady je inspirován safírem, modrým přírodním drahokamem, jenž obrazně odkazuje na čirý skvost zrozený z přírody. Tato krásná, na minerály bohatá vína, pochází z výživných a sluncem zalitých svahů jižní Moravy.

O Vinařství pánů z Lipé

Vinařství pánů z Lipé je rodinné vinařství z Vracova, svou odbornou znalostí a letitou praxí se však řadí k předním moravským vinařstvím.

Ve své filozofii se odkazuje na historii rodu pánů z Lipé, kteří ve 12. a 13. století sídlili v severních Čechách a poté se přesunuli na jižní Moravu. Zde mu patřily rozsáhlé statky a vinohrady.

A právě dějiny spojené s rytířskými řády a moravskými šlechtickými rody, historie vinohradnictví a propojení na rodinné vinohrady inspirovaly ke vzniku vinařství a jednotlivých řad a chutí vín. S odkazem na minulost se však soustředí na vlastní zkušenosti a inovace ve vinařství.

Vinařství pánů z Lipé přináší na stůl vína, která chuťově potěší a doplní vybrané pokrmy pro každou příležitost.

O soutěži Salon vín – národní soutěž vín ČR

Salon vín – národní soutěž vín ČR je finální soutěží systému Národní soutěže vín. V rámci soutěže je každý rok vybráno sto nejlepších vín České republiky pro daný rok.

Zařazena mohou být jen vína vyrobená z hroznů vypěstovaných v České republice.

Vína přihlášená do Salonu vín musí nejprve projít systémem nominačních oblastních soutěží systému Národní soutěže vín, garantovaných Svazem vinařů ČR (ve vinařské oblasti Morava čtyři soutěže pro podoblast znojemskou, mikulovskou, velkopavlovickou a slováckou; dále jedna společná pro vinařskou oblast Čechy).

Teprve na základně nominace může přihlásit vinař své víno k hodnocení ve finální soutěži „Salonu vín – národní soutěži vín ČR“; kde je hodnoceni dvoukolové.

Nejprve odborná porota vybere nejlepších 200 vín a z těch ve finálním kole nejlepších 100 vín, kterým je udělena zlatá medaile Salonu vín České republiky.

Ostatní vína ve finální dvoustovce obdrží stříbrnou medaili Salonu vín ČR za podmínky získání hodnocení min. 83 bodů ve finálním hodnocení.

Zároveň je udělen titul "Šampion", "Vítězové kategorií" a "Nejlepší kolekce".

Hodnocení je prováděno 100 bodovým systémem podle mezinárodních standardů. K tomu, aby hodnocení vín proběhlo na vysoké profesionální úrovni, jsou vybíráni degustátoři podle svých znalostí, zkušeností a schopnosti dokonale senzoricky hodnotit a rozlišovat víno.

Nominovaní degustátoři z řad vinařských technologů, someliérů, obchodníků s vínem, vinařských novinářů a pracovníků Státní zemědělské a potravinářské inspekce musí také projít degustačním školením a úspěšně složit degustační zkoušky dle standardu mezinárodních norem ČSN ISO 8586-2.

Více o soutěži ZDE.

Tisková zpráva ke stažení ZDE.

---------

Kontakt:

  • Mgr. Lukáš Lukáš, t: + 420 602 684 473, e: lukas@vinarstvipanuzlipe.cz, Vinařství pánů z Lipé s.r.o.

---------

Zdroje foto:

  • Foto vín: Vinařství pánů z Lipé s.r.o.
  • Foto systém Salonu vín: www.vinarskecentrum.cz
  • Foto z hodnocení vín: www.vinarskecentrum.cz